Reklam
Reklam

Anadolu'ya Şükran Buluşmaları Festivali

Hüyük ilçesine bağlı Çavuş Mahallesi’nde, bu yıl 8’incisi düzenlenen Anadolu’ya Şükran Buluşmaları Festivali başladı.

Anadolu'ya Şükran Buluşmaları Festivali

Hüyük ilçesine bağlı Çavuş Mahallesi’nde, bu yıl 8’incisi düzenlenen Anadolu’ya Şükran Buluşmaları Festivali başladı.

Anadolu'ya Şükran Buluşmaları Festivali
08 Eylül 2017 - 14:37

Yönetmen Mehmet Taşdiken öncülüğünde bir grup sanatçı tarafından başlatılan ve sanatçılara ait kerpiç evlerden oluşan Sonsuz Şükran Köyü'nün de bulunduğu mahallede gerçekleştirilen etkinlik, büyük coşkuya sahne oldu.

Sonsuz Şükran Köyü Derneği Başkanı Mehmet Taşdiken, festivalin açılışında, her yıl bu tarihlerde Anadolu’daki en büyük sanatçı buluşmalarından birini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Festivalde sanatın her alanında etkinliklerin yapılacağını belirten Taşdiken, bu yıl ana temanın "film müzikleri" olduğunu anlattı.

Sanatçılar olarak doğdukları topraklara olan borçlarını ödemeye çalıştıklarını vurgulayan Taşdiken, şöyle devam etti

“8 yıldan beri sanat dünyasından çok önemli isimler geldi, bundan sonra da gelmeye devam edecek.  Bu sene ilk defa 'Anadolu’dan büyük şükran ödülü' veriyoruz. Bundan sonra 150 sanatçının bir araya gelerek seçtiği bir isim bu ödülü alacak. 5 yıl sonra Türkiye’nin en itibarlı ödülü olacak bu ödül. Çünkü içinde samimiyet, objektiflik, gerçekçilik var. Kayırmacılık, politik yaklaşım yok. Bu sene ilk ödülü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile iş birliği halinde film müzikleri dalında vermeye karar verdik. Müzisyen Cahit Berkay’a bu ödülü vereceğiz." 

Hüyük Kaymakamı Emre Zeyrek de projenin ciddi bir çalışma olduğuna işaret ederek, "Geçmişle gelecek arasında bağ kuracağını, aynı zamanda geçmişin değerlerini unutturmayacağını, geçmişteki evlerimizin yaşamak ve huzur bulmak için ne kadar güzel şekilde donatıldığını burada dolaştığımızda görüyoruz." diye konuştu. 

İlçe Belediye Başkanı Mehmet Şahin de festivale ve Sonsuz Şükran Köyü'ne katkısı olanlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Ayna Grubu’ndan sanatçı Erhan Güleryüz ve müzisyen Bayhan Gürhan konser verdi.

Festival kapsamında, meydan sohbetleri ve söyleşiler, köylülerle sohbet odası, "Dünden bugüne köy kültürü" etkinlikleri gerçekleştirildi.

Çavuş Mahallesi meydanında "Bizim Eller" filminin gösteriminin yanı sıra sanatçıların fotoğraf sergileri vatandaşların beğenisine sunuldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum